SVADBA V PIATOK-MÍNUS 5,50€ Z CENY BALÍČKA

Tieto fotografie vznikli začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia a zachytávajú mužov na oslave, ktorú v tejto obci nazývali „vyhryzky“. Ide o podobný zvyk, aký mal na Zemplíne názov „obrubeňe“. Jeho podstatou bola oslava a tanečná zábava na druhý deň po svadbe.

Zemplínsky zvyk „obrubeňe“ dostal názov podľa obruby obrusu. Metaforicky to znamenalo, že nevesta je už ako hotový rozprestretý obrus na stole, ale ešte ho treba obrúbiť. Bola to vlastne prvá tancovačka, na ktorú išla nevesta už ako vydatá žena.

V Slanskej Hute bol tento zvyk čiastočne odlišný. Názov „vyhryzky“ vychádzal z toho, že sa naskytuje príležitosť vyhrýzť zo dna hrncov a pekáčov to, čo nestihli pojesť svadobní hostia. Tuto mala oslava bujarejší až karnevalový charakter. Muži sa prezliekli do rôznych šiat a parodovali mladuchu i ženícha na svadbe. Môžeme si to všimnúť najmä na prvej fotografii, kde muž vľavo znázorňuje ženícha a vedľa neho stojaci zasa nevestu. Ostatní napodobňovali rodičov mladomanželov alebo muzikantov.

Rezervujte si svadbu v piatok a ostáva Vám celý víkend na „vyhryzky“ : )